KimCasone

KIM CASCONE ( USA )

Kim Cascone jedan je od najrecentnijih svjetskih suvremenih elektronskih kompozitora, izvođača, teoretičara i eksperimentalista. Kim Cascone proizvodi kompjuterski generiranu glazbu ne baš potpuno čiste ritmične slike zvučnih valova koji su sintetizirani u cSound programskom jeziku. Male, ali jako kompleksne i nezavisnih jedinice zvuka nadograđene rekombinacijom i slučajnim slaganjem na već postojeće, finalni su proizvod Kimovog zvuka kakvog ga čujemo na cd-u ili ploči. Minimaliziran plesni zvuk ili microsound koji zahtjeva pažljivo slušanje. Upotreba genetskih algoritama u ponašanju zvučnih valova i proučavanje mogućnosti organskog stvaranja glazbe, tj, kako dobiti što više organskog zvuka iz kompjutera, trenutni su fokus njegovog glazbenog rada.

Ozbiljnije se s glazbom počeo baviti na poznatom glazbenom sveučilištu Berkley polovicom 70-ih gdje je studirao elektronsku glazbu. Poslije studija petnaestak godina radi u raznim firmama za proizvodnju uređaja za stvaranje i produciranje zvuka i glazbenih instrumenata što mu omogućava konstantan pristup novim tehnologijama korištenim za stvaranje glazbe. U tom periodu počinje suradnju s drugim glazbenim umjetnicima; kompozitorima, sound inžinjerima, glazbenim inovatorima i elektroničkim eksperimentatorima, te učestvuje u nizu glazbenih projekata i performansa. Sredinom 80-ih osniva izdavačku kuću Silent Records za koju i izdaje svoje glazbene radove pod imenima : Heavenly Music Corporation, PGR, Spice Barons.

Početkom 90-ih godina Kim Cascone postaje poznatiji široj javnosti kao glazbeni producent filmova Davida Lyncha «Wild At Heart» i «Twin Peaks», te kao suradnik i sound designer poznatog glazbenika Thomasa Dolbya.

Prvi album koji izdaje pod svojim imenom, Kim Cascone, u okviru njemačkog Instituta za istraživanje tona i netona - Raster Noton-a, bio je «blueCube ()», izlazi 1998. godine. Ono što je karakteristično za «blueCube ()», te za njegove kasnije albume i izdanja je to da su oni dio nekog drugog vremnski permanentog umjetničkog projekta, bilo da je riječ o glazbi, videu, filmu, teoriji ili samo o korištenju djelića zvuka s albuma prije, a to je ono što Kim i najčešće radi. Tako je i posljednji album Kim Casconea, «Residualism», iz 2000. godine, završetak glazbenog triptiha početog s albumom «blueCube()». Triptih donosi umjetnikovo viđenje post-digitalnog glazbenog doba koje predstavalja nomadski pomak između struktura i žanrova. Trenutak mišljenja o glazbi kao ljudskom produktu konstantnog tehnološkog pomaka u kome su glazbenici oslobođeni akademskih težnji i pravila, te slobodno mogu definirati barijere i udaljenosti u digitalnom mikrosvijetu. To je post-digitalno doba u kome je organska elektronska glazba slijedeće novo što dolazi.

Izabrana diskografija:

«blueCube ()» // Raster Noton, 1998; «cathodeFlower» // Ritornell/Mille Plateaux, 1999; «parasites» // Anechoic, 2000; «Dust Theories» // Cycling 74, 2000; «Residualism» // Ritornell/Mille Plateaux, 2000.

Linkovi:

www.anecheoicmedia.com - homepage Kim Casconea www.mille-plateaux.net - najzančajnija njemačka elektronska izdavačka kuća 90-ih čija su izdanja definirala mnoge žanrove suvremene elektronske glazbe www.microsound.org - od akademske kompjuterske glazbe do minimaliziranja zvuka do potpunog gubljenja zvučnog zapisa


Edit Rename Changes History Upload Download Back to Top