ArsElectronica

Linz, glavni grad gornje Austrije, luka na dunavu i industrijsko središte nekad poznato po obradi željeza, u posljednja dvije decenije se potvrđuje i kao turističko-kulturno odredište. Sa nešto više od 2oo tisuća stanovnika, svoje kulturno pozicioniranj unutar Austrije i internacionalno nije bazirao na baroknim spomenicima ili drugom nasljeđu iz prošlosti, već na suvremenoj kulturi. Festival Ars Electronica koji se već 23 godine dešava u Linzu početkom rujna, postao je turistički katalizator, ali i poticaj za grad koji sad već gradi 3. muzej za suvremenu umjetnost. Festival se kroz tjedan dana odvija na lokacijama: centra posvecenog kompozitoru Antonu Bruckneru, Ars Electronica Centru, O.K centru za suvremenu umjetnost, zgradi ORFa, te na još nekoliko manjih lokacija.

URL: http://www.aec.at/festival2002/

Izjava: Gerfried Stocker, umjetnički ravnatelj festivala

Iako je središnja tema bila UNPLUGED, festival i dalje prikazuje i nagradjuje suvremenu umjetničku produkciju iz svih grana digitalnih medija od najsuvremenije net umjetnosti, digitalnog videa i filma, interaktivnih instalacija, te glazbe od koje je i začet prvotna koncepcija festivala. Posebni program su performanci koji spajaju izvedbene kvalitete plesa sa digitalnim videom. Najuspiješniji primjer upravo tog spoja je bio projekt VIVISECTOR austrijskog videoumjetnika Klaus Obermaiera i izvrsnog britanskog koreografa Chrisa Haringa. 2 godine nakon izvedbe predstave "D.A.V.E" ovaj dvojac se pojačao novim plesačima i obogatio izvedbu sa uporabom precizno usmjerenog svijetla uz video projekcije.

URL: http://www.exile.at/vivisector.html

Uz raznoliku publiku koju privuče ovaj program, središnja konferencija ugosti i ugledne teoretičare poput Saskie Sasken i Jeremia Rifkina, te videokonferencijom filozofa Paula Virillia. ////pojačati ton tj.glas Paula Virila

Od poznatijih glazbenika redoviti gost je Alexander Balanesqu koji je svojim koncertom otvorio projekt Radiotopia koproduciran sa Kunstradiom, a uz pomoć 400 umjetnika koji su autorski doprinjeli visednevnoj zvucnoj instalaciji na otvorenom.

URL: http://kunstradio.at/RADIOTOPIA

Uz ovakve projekte pojavljuju se i veiše komercijalni programi prezentacija Japanske televizije ili Hollywoodskih hitova.

1996 Linz je otvorio uz festival i pratecu instituciju Ars Electronica Centar sa muzejem i produkcijskim laboratorijem.

URL: http://www.aec.at/center2/

Osim izlozbene djelatnosti ovdje je redovito moguće prisustovati edukativnim programima koji otkrivaju tehničku pozadinu izloženih umjetničkih i dizajnerskih radova. Ovaj takozvani Muzej buducnosti tako pokusaje pribliziti visoku tehnologiju sirokom krugu posijetitelja.

Za razliku od njega O.K centar za suvremenu umjetnost, jednom godišnje ugosti radove iz konkurencije interaktivna umjetnost i radove mladih austrijskih osmoškolaca i srednjoškolaca koji se natječu u kategoriji do 19 godina.

Projekti poput Global Stringa se gotovo tipično bave problemima sučelja i interakcije između različitih prostora povezanih preko senzora digitalnom tehnologijom u mrežu.

URL: http://www.sensorband.com/atau/globalstring/

Nakon svakog dana na festivalu ispunjenog predavanjima, prezentacijama, projekcijama i sličnim, večer završava sa partyima sa nešto popularnijom glazbom. Pravi pobjednici u konkurenciji digitalne glazbe su ipak puno konceptualniji u svom pristupu. Tako je Yasunao Tone, jedan od pionira konceptualnog pokreta FLUXUS, nastavio eksperimentirati sa novim tehnologijama radeći suvremenu glazbu koristeći isključivo CD tehnologiju kao instrument. Tako dok mladi scratchaju ploče ovaj 70to godišnjak manipulira površinom CDa i proizvodi koji bi vaše uho inače prepoznalo kao grešku u čitanju CDa.

Za ovaj "uglazbljeni" Glitch pripala mu je zlatna Nica i novčana nagrada od 10 000 EUR. Za sve one koji su ove posljednje informacije zaintrigirale preporučamo website i prijavu za Ars Electronica Festival za 2003. godinu.

URL: http://prixars.aec.at/2002/


Edit Rename Changes History Upload Download Back to Top